Severus Snape

18. 07. 2007 | † 22. 07. 2012 | kód autora: Vh1

Takže... po několika měsících opět přichází šílenství jménem Harry Potter a já začnu představovat postavy a samozřejmě herce, kteří stvárnili moje oblíbené postavy. A protože v minulé článku lobuju ze Ťapku, tak teďka přichází na řadu Severus Snape.

Severus Snape je literární postava z románů o Harrym Potterovi spisovatelky Joanne Rowlingové. Narodil se 9. ledna 1958 nebo 1959 čarodějce Eileen Princové - Snapeové a mudloviThobiasovi Snapeovi, je tedy čarodějem dvojí krve. Patnáct let byl profesorem lektvarů na bradavické Škole čar a kouzel, šestnáctý rok vyučoval obranu proti černé magii. Je nejméně oblíbeným profesorem Harryho Pottera, ke kterému se od začátku chová s despektem a záští. Severus Snape má sinalou pleť, studené černé oči, hákovitý nos a mastné černé vlasy po ramena. Obléká se výhradně do dlouhého černého hábitu, ve kterém připomíná "přerostlého netopýra".

O Snapeově dětství před příchodem do Bradavic jsou známy jen útržkovité informace: z knih vyplývá, že manželství jeho rodičů pravděpodobně nebylo příliš šťastné a že malý Severus měl enormní zájem o magii ještě předtím, než nastoupil do Bradavic - podle slov svých spolužáků znal už při svém příjezdu "více kleteb než půlka studentů sedmého ročníku". Tato informace svědčí také o jeho nadprůměrném nadání.

V Bradavicích byl zařazen do koleje Zmijozel. Byl znám svým nadšením pro černou magii a vynikal také v předmětu lektvary; jeho tehdejší učitel Horacio Křiklan ho spolu s Lily Potterovou pokládal za jednoho ze svých nejlepších studentů. Většina jeho přátel ze zmijozelské koleje se podle Siriuse Blacka později stala smrtijedy.

Mezi ním a otcem Harryho Pottera Jamesem a jeho přáteli, tzv. Poberty, panovala nesmiřitelná nenávist. Často se vzájemně napadali kletbami - přesto mu James jednou zachránil život, když upadl do smrtelné léčky nastražené Siriusem Blackem. Toto dávné nepřátelství je zřejmě jedním z důvodů nenávisti k Harrymu Potterovi.

Severus Snape se zřejmě brzy po absolvování školy (ne-li ještě na škole) přidal ke stoupencům Lorda Voldemorta smrtijedům, ale ještě před Voldemortovým pádem roku 1981 zároveň vstoupil do Fénixova řádu. Albus Brumbál, který jej přijímal, tvrdí, že Snapem otřásla blíže neurčená událost, ke které mezi smrtijedy došlo a která jej přesvědčila dát své síly do služeb dobra. Do Voldemortova pádu tedy fungoval jako dvojitý agent - které straně ovšem skutečně slouží, je až doposud nejasné.

Roku 1981, po Voldemortově pádu, byl Snape přijat jako učitel lektvarů do Bradavic a zároveň se stal ředitelem zmijozelské koleje. Přestože je nepopiratelným odborníkem na lektvary a vynikajícím kouzelníkem, jeho učební metody jsou značně problematické: svým studentům se často vysmívá a ponižuje je, viditelně nadržuje své vlastní koleji a chválí pouze své oblíbence. Zároveň rok po roce usiluje o místo učitele obrany proti černé magii, které je mu po patnáct let ředitelem Brumbálem odpírán...

.... Teprve poslední rok svého působení v Bradavicích toto místo získá. Na konci téhož školního roku, při napadení Bradavic smrtijedy zorganizovaném Draco Malfoyem, zabije odzbrojeného Brumbála kletbou Avada Kedavra. Pak uprchne společně se smrtijedy na neznámé místo.

Severus Snape vs. Alan Rickman
Profese Herec
Datum narození: 21.02.1946
Místo narození: Hammersmith, Londýn, Anglie
Znamení: Ryby

Alan Rickman je po rodičích irsko-velšského původu. Vystudoval design na Chelsea School of Art a tři roky pracoval s návrhářskou skupinou, než se rozhodl stát se hercem. Jako šestadvacetiletý začal studovat herectví na Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v Londýně a poté se připojil k souboru Birmingham Repertory Theatre Company. Krátce pak působil v londýnském divadle National Theatre, než se stal členem Royal Shakespeare Company (1985-87), v jejíž inscenaci hry Christophera Hamptona podle Laclosova románu v dopisech Nebezpečné známosti zaujal rolí záletného vikomta Valmonta.

V téže úloze amorálního svůdce a manipulátora lidských citů hostoval také na Broadwayi, kde byl za svůj výkon nominován na cenu Tony 1987. Hrál i v dalších divadelních inscenacích, např. v Čechovově Rackovi a Shakespearových hrách Troilus a Cressida a Hamlet. Do širšího diváckého povědomí vstoupil jako odporný i komický lotr Obadiah Slope v TV seriálu Barchesterská kronika.

Před film. kamerou se prosadil hned svou první rolí Hanse Grubera, sebejistého šéfa teroristického komanda, které je při svém přepadení přepychového mrakodrapu zneškodněno jediným neohroženým policistou (Bruce Willis), v akčním thrilleru Smrtonosná past (r. J. McTiernan). Podobnými rysy přitažlivého ničemy se vyznačuje také šerif z Nottinghamu, za jehož ztvárnění v historické legendě Král zbojníků Robin Hood (r. K. Reynolds) získal cenu BAFTA 1991. Již dříve získal za své role ve snímcích Rozum a cit a Michael Collins nominace na cenu BAFTA.Za skvěle zvládnuté role ve filmech Opravdově, šíleně, hluboce, Zavři mé oči a Robin Hood: Král zlodějů byl jmenován Evening Standard Film hercem roku. Za roli ve filmu Mesmer byl na festivalu v Montrealu jmenován Nejlepším hercem.

Ve zcela odlišné poloze se předvedl v psychologickém dramatu Zavři mé oči (r. S. Poliakoff), v němž ztělesnil finančníka Sinclaira Bryanta, který pomůže své manželce (Saskia Reevesová) vymanit se z incestního sourozeneckého vztahu. Účinkoval také v TV, např. jako host v epizodě Murder, Obliquely (Láska si nevybírá - ČTV; r. Alfonso Cuaron) z kriminálního seriálu Fallen Angels (Padlí andělé) a v seriálech Revolutionary Witness (Revoluční svědek) a Spirit of Man (Lidský duch).

Za titulní roli ruského šarlatána a samozvaného mnicha Grigorije Rasputina v životopisném TV snímku z produkce HBO Rasputin obdržel Zlatý glóbus 1996, cenu Emmy 1996 a SAG Awards v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. V Londýně inscenoval 1995 divadelní hru Zimní host, jejíž film. verzí s Emmou Thompsonovou debutoval i jako film. režisér. Na filmovém festivalu v Benátkách se tento film dostal do oficiálního výběru a získal na něm tři ceny, o něco později byl oceněn na Chicago Film Festival jako nejlepší film. V roce 1991 se A. R. opět připomněl na divadle v Londýně a Edinburghu, kde účinkoval ve hře Toma Stopparda Tango.

V říjnu 1998 se představil po boku Helen Mirrenové jako Antonius na jevišti londýnského Royal National Theatre v Shakespearově tragédii Antonius a Kleopatra. Od 1977 je jeho životní partnerkou politička Rima Hortonová.

Rickman nedávno hrál na prknech West Endu v oceňované produkci s názvem Private Lives, který vzešel z pera Noela Cowarda. Poté Rickman za výkon v těchto hrách získal ceny od Variety Club a Theatre Goers Awards v kategorii Nejlepší herec a byl nominován na ceny Olivier a Evening Standard Awards. Než se hra přestěhovala z Albery Theatre na Broadway, byla stále vyprodaná a Rickman byl nominován na cenu Tony Award v kategorii Nejlepší herec. Poté se vrátil do Londýna, aby pod vedením režiséra Richarda Curtise natočil Lásku nebeskou a pro televizní kanál HBO film Something the Lord Made.

Alan Rickman se do podvědomí mnoha diváků dostal především díky roli profesora Severuse Snapea, kterého ztvárnil ve všech dílech o Harrym Potterovi. Nejprve v roce 2001 ve snímku Harry Potter a kámen mudrců (r. Chris Columbus), následující rok v Harrym Potterovi a tajemné komnatě (r. Chris Columbus), roku 2004 v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu (r. Alfonso Cuarón) a následně v Harrym Potterovi a ohnivém poháru (r. Mike Newell, 2005).

filmografie:

2007 Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix) ...Severus Snape
2004 Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson ...Other Voices
2004 Something the Lord Made ...Dr. Alfred Blalock
2003 Láska nebeská (Love Actually) ...Harry
2001 We Know Where You Live...

......Yorkshireman

2001 Do hola? (Blow Dry) ...Phil Allen
2001 Search for John Gissing, The ...John Gissing
2001 Harry Potter and the Sorcerer's Stone ...Professor Severus Snape
2000 Victoria Wood with All the Trimmings ...Kapitán George Fallon
1999 Galaxy Quest (Galaxy Quest) ...Alexander Dane
1999 Dogma (Dogma) ...Metatron
1998 Judas Kiss ...Detective David Friedman
1998 Temný přístav (Dark Harbor) ...David Weinberg
1997 Winter Guest, The ...Man in street
1996 Rasputin ...Grigori Rasputin
1996 Michael Collins (Michael Collins) ...Eamon de Valera
1995 Die Hard: With a Vengeance ...Hans Gruber
1995 Awfully Big Adventure, An ...P.L. O'Hara
1995 Rozum a cit (Sense and Sensibility) ...Plukovník Christopher Brandon
1994 Mesmer ...Franz Anton Mesmer
1992 Bob Roberts ...Lukas Hart III
1991 Close My Eyes ...Sinclair
1991 Truly Madly Deeply ...Jamie
1991 Král zbojníků Robin Hood (Robin Hood: Prince of Thieves) ...Sheriff of Nottingham
1991 Closet Land ...Interrogator
1990 Quigley Down Under ...Elliott Marston, Owner Marston Waters Ranch
1989 Spirit of Man ...Israel Yates (segment "From Sleep and Shadow")
1989 Revolutionary Witness ...Jacques Roux (segment "The Preacher")
1989 January Man ...Ed
1988 Smrtonosná past (Die Hard) ...Hans Gruber
1982 Smiley's People ...Mr. Brownlow
1982 Barchester Chronicles, The ...Rev. Obadiah Slope
_blank ...Marvin

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.